The Truman Show

Stalin’in Lenin için bu tür bir “dünya” yarattığı söylenir; bilemiyorum. Bunu, iktidar denklemi içinde  çok da “tuhaf” bulmuyorum fakat Truman Show için bir kaç cümlem var.

Evvela bu film “haddini aşan” bir filmdir. Amarikalıların tuhaf bir “objektifliği” var. Bunu bu filmde fazlasıyla görüyorum.  Son sahneyi aktarmaya çalışarak başlayayım…

Truman, meseleyi anlamış, bir oyunun içinde olduğunu fark etmiştir. (Sanal) Sınırlarını aşması an meselesidir. Önüne çıkan (çıkarılan) bütün engelleri aşma kararlılığındadır fakat “sınır”ı bilmemektedir.

Deniz korkusu olduğu halde deniz sandığı yapay göle açılır. Stüdyonun sınırına dayanmak üzeredir. Yapımcı, yaratıcı, evvela onu öldürmeyi dener fakat “tanrı” kadar “gaddar” olamadığı içi öldüremez ve Truman’ın sınırı görmesine müsaade eder. Bu ölümcül hatadır zira tanrı sınırlarını göstermişse artık tanrı değildir. Dekoru yarıp gerçek dünya ve gerçek “tanrı” alanına, yani aramıza gelmeye tecavüz eden Truman için yaratıcısı şuna benzer bir cümle kurar.

“Dışarıda, sana yarattığım dünyadan farklı bir dünya yok. Gitme!”

Ama ne mümkün. Truman tanrısının tanrılığını görmüş daha büyük bir tanrıya hızla adım atmak isteğindedir. Öyle de yapar. Goya sevdiği kadına gelmiştir. Değil mi ama Adem’i de cennetten Havva kovdurmuştu. Truman için de sonun başlangıcı bir kadınla olmuştur. Rolünü “edebince” profesyonelce yapmayan bir kadın Truman için “çıban başı” olmuştur. Ne tuhaf hem olumlu hem de olumsuz meziyetler kadına yüklenmiştir. Ve fakat daha ziyade olumlu taraflar sahne önündedir, gerisi ise beyinlerimizin arka odalarında “back office”lerde iş görmektedir.

Velhasıl, Truman Show, Hollywood’un çıkardığı “acayip” işlerden biridir.

Buna benzer bir “tuhaflığa” Wild Wild West filminde de tesadüf etmiştim. İktidarı ele geçirmek isteyen “kötü” bir erkek, çok tuhaf, örümcek benzeri bir silah icat etmiştir ve bu silahla etrafa korku salmaktadır. Bunu haber alan “iktidar” iki ajanı görevlendirir. Ajanlar işi başarıyla hal eder, silahı ele geçirir, “kötü”yü bertaraf ederler. Silahı yani örümceği ise alıp, başkente doğru yola çıkarlar. O silah, pentagonun hangi binasında kaçıncı katta gizlidir bilmem ama orada bir yerdedir. “Kötü”nün iktidar aparatı “iyi”nin elinde mesai görüyordur.

Huzur içinde uyuyabiliriz…

Hasan Sever
Derby, 29 Aralık 2010


The Truman Show, Imdb Link