Hasan Sever – 1000kitap.com Sayfası

Birazcık Halil & Su Duydum

Kitap Cuma, Cumartesi ve Pazar olmak üzere 3 bölümden oluşuyor. Üç günü değil iki ömrü okuyoruz.

Su Duydum, Hasan Sever’in yayımlanmış ikinci romanıymış. Kendisiyle tanışma kitabım oldu, Su Duydum. Politik sürgün olan Ferdi ile geride kalan sevgilisi Feride (kendi isteği ile geride kalmış) 18 yıl sonra Zurich’te karşılaşırlar. Birlikte bir hafta sonu geçirirler. Kısa bir Zurich şehir turu eşliğinde, geçmişin, kırgınlıkların, aşkın, sürgünlüğün, hesaplaşmasına girişirler. Diğer sürgünlerin hikâyelerinin de romana dahil olması nedeniyle bir dönem romanı olarak okudum kitabı. Pek çok şiir ve kitaba gönderme yapılan kitapta, anlatıcının okuyucuya (özellikle başlarda) karakterleri tanıtması, (âdeta rol kaparak) geçmiş ve bugün arasındaki gidiş gelişlere müdahil olması hoşuma gitmedi. Hüzünlü bir aşkın, hüzünlü anlatısı, Su Duydum aynı zamanda.

Özlem Akbaş


“Hem bazen, hayat bize bir tesadüf yaratsın diye umut etmez miyiz?”

Öncelikle sevgili yazara bana böyle bir acıyı okuttuğu için teşekkür ederim. Çünkü bazen acıyı okumak ister insan. Neden? Bilmiyorum.

Sonralıkla;

Kitap Cuma, Cumartesi ve Pazar olmak üzere 3 bölümden oluşuyor. Üç günü değil iki ömrü okuyoruz.

Ferdi ve Feride’nin hikayesi.

Hümeyra Eroğlu


ODTÜ de okuyan Ferdi ile Feride’nin kitabı. Yaşanan olaylardan sonra siyasi kaçak olarak Zürih’e yerleşen Ferdi’yi Feride’nin yıllar sonra iki günlük zorunlu ziyaretini anlatan politik bir roman. İki güne sığan koca kaybolmuş yıllar. O günlerin özlemini yaşanmışlıklarını ve pişmanlıklarını anlatan bir iç muhasebe romanı. Burda ilk okuyan kişi olmanın mutluluğu da var. Umarım bundan sonra okuyan bol bol olur. Her roman okumak ister. Keyifli okumalar.

Erkan Akdemir

Kaynak (08.07.2020 tarihli): https://1000kitap.com/yazar/Hasan-Sever