Termodinamik Kanunları

Ne vakit doğa bilimlerine merak sarsam, aklıma kötü kötü şeyler geliyor. Kafa denen bu yapı her zaman bünyenin çıkarına çalışmıyor; en azından benimki çalışmıyor… Tam emin değilim ama, galiba bu 1. Yasa… 

Termodinamiğin (0+) üç yasası varmış. Üçten haberim vardı; fakat sıfırı bilmiyordum (sanki şimdi biliyorum).

Mühendisliği niye bıraktığımı yavaş yavaş anlıyorum. Maazallah devam edecek olsaydım kesin dağa çıkardım. Neyse ki iktisat kentte tuttu.

Şöyle demiş Arnold Sommerfeld: “Termodinamik komik bir konudur. İlk defa öğrendiğinizde, ne olduğunu anlamazsınız bile. İkinci defa üzerinden geçtiğinizde, bir-iki nokta hariç anladığınızı düşünürsünüz. Üçüncü defa baktığınızda ise anlamadığınızı bilirsiniz, ama o zamana kadar konuya alıştığınız için bu sizi çok da rahatsız etmez.

Tam şu andaki durumum. Dedim ya akıl kafada durduğu gibi durmuyor.

Paraya takmış vaziyetteyim (Termodinamik bağlantısını bilmiyorum; ama o sebep oldu).

Bana öyle geliyor ki, “alın teri” “helal kazanç” “ekmek parası” “namerde muhtaç olmama” vb. çaresizliğimizi betimleyen özlü sözler takımı, kapitalizmin ömrünü uzatmaktan başka işe yaramıyor.

Ne yani, alınteri, sosyalizmi mi kuracak?

Hepsi, bu kötü düşüncelerin hepsi termodinamiğin yasalarından kaynaklı…

Yoksa ben, paşa paşa iş-ev arası gidip geliyordum.

‘Temiz Para’ dedi biri rüyamda, “temiz para yoktur!” Adını sordum söylemedi. Sadece, “Kendinizi kandırmayın; temiz üretilmiş para olmadığı gibi, temiz kazanılmış para da yoktur” dedi. Saat yedide bu rüyayı görüp işe gittim ya anladım ki Kapitalizm Ölmez!

Fakat biz yine de fikrimizi beyan edelim:

Doğaya karşı iş gören kapitalizm önünde sonunda kahrolacak yoldaşlar, biz doğanın iş görüsü olan termodinamik yasalarını öğrenmeyi ihmal etmeyelim…

Hasan Sever

Zürih, 11 Nisan 2013