Alış Veriş Sökümü (Söküm Yazıları 8)

Von Maximilian Dorsch - Eigenes Werk, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4076580

Doksan Kuşu* doksanıncı taşı bulup yuvasının önüne getirdiği gün bahar gelirmiş.😉

Gerçekten.

Biz çocuklar öyle inandırılmıştık ve büyüyünce anladım ki, dünya, çocukların inandığı, büyüklerinse sürekli bozduğu bir oyunmuş.

*

Baharın kendisi yumuşak ama ucu sivridir.

Acıtır.

Acı en çok biz çocukların midesinde kendine yer bulurdu. Fakat karlar eriyip, güneye bakan “beroj”lar alacalanmaya başlayınca, o acı, eriyen ilk karlarla birlikte midemizden akıp giderdi.

Artık dağ bayırın karın doyurduğu zamanlardır.

Şimdi ne vakit gözlerimi bahara kapatsam; lacivert, sarı, mavi renkleri ve enfes kokusuyla Newroz Çiçeği açar beynimde. Hakikaten çok nazlı çiçektir.

Sonrası, demin de dedim, bolluk bereket.

*

Baharın ucu ne kadar keskinse, sonu da bir o kadar yumuşaktır. Mevsim yerini yaza bırakıp, bozkıra sarı bir örtü inmeden önce kengerler (kereng) ışkın sürer, çiğdemler (pîvok) toprak altında yumrularını büyütür.

Biz çocukların en büyük marifetlerinden bir de  çiğdem toplamaktı. Topladığımız çiğdemleri bazen deste yapar kemerimize asar, bazen taç yapar başımıza takar, bazen de bileklik yapardık.

*

O baharlardan biriydi.

Köyün kuzey yamacında, takriben Kerto Hasan Düşeği civarında arkadaşlarımla kuzu güdüyordum.

Atı kendisinden, kendisi atından yorgun bir çerçi göründü. Arkadaşlarım nerede hatırlamıyorum, o anda yalnızdım. Beni çağırdı. Çerçi çağırır da gidilmez mi 😉

“Çiğdemle incir değişelim mi?”
“Buyur!”

İnsanın böyle bir teklifte bulunması için deli olması, daha beteri, bu teklifi alanın onu reddetmesi için zır deli olması gerekti.

Hiçbir şey demeden elimdeki çiğdem destesini olduğu gibi çerçiye uzattım. Atının üstünde hafif eğilip çiğdemleri aldı. Elini heybeye daldırıp, avuç dolusu, ama dolu dolu, incir uzattı bana.

İki avucum incir doluydu.

Hayatımın en güzel alış-verişiydi; üstelik para yok, pazarlık yok.

Pazarlıksız bir hafta sonu olsun.

Hasan Sever
Zürih, 12 Kasım 2014

* Doksan Kuşu: Mavi Baştankara-Çinçin Karabaş
Mavi Baştankara’ya Eskişehir’de de 90 (doksan) Kuşu diyorlarmış, eski takvim hesaplamalarında Kasım’dan sonra 90. günde geldiği içinmiş.
Kaynak:
http://www.trakus.org/kods_bird/uye/?fsx=2fsdl17@d&tur=Mavi%20ba%FEtankara 

Mavi Baştankara: http://tr.wikipedia.org/wiki/Mavi_ba%C5%9Ftankara